суботу, 30 березня 2019 р.


Урок
Українська література
9 клас
Тема уроку: Г. Скорода. «Бджола та Шершень». Біблійна основа творчості Г. Сковороди та його вчення про самопізнання і «сродний труд». Повчальний характер і художні особливості збірки «Байки Харківські»
Мета: допомогти учням краще усвідомити моральні загальнолюдські цінності, про які пише Г. Сковорода; зосередити увагу на ідейно-тематичному спрямування байки «Бджола та Шершень»; закріпити навички виразного читання байок, пояснення їх моралі; розвивати вміння аналізувати, коментувати зміст байки, розвивати культуру мовлення, вміння висловлювати й аргументувати власну думку; виховувати кращі моральні якості, любов до художнього слова, естетичний смак.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: мультимедійні засоби навчання, портрет Г.Сковороди, роздатковий матеріал (тестові завдання, картки),  текст байки.


10 клас
Тема: «Ну що б, здавалося, слова…» (Т.Шевченко). Значення художньої літератури для людини й людства XXI ст. Формування читача в епоху цифрових технологій. Оригінали й переклади художніх творів, їхня роль у розвитку особистості. Перекладна література як важливий складник вітчизняної культури й чинник формування української нації.
Мета: створити умови для поглибленого розкриття значення художньої літератури для розвитку суспільства та особистості,  ролі художніх перекладів у розвитку культурного діалогу автора й читача, діалогу різних культур,  здобуття ними знань про особливості художнього перекладу та  його різновидів, розвиток української перекладацької традиції як важливого складника вітчизняної культури й чинника формування української нації; спонукати до розвитку навичок дослідницької діяльності, до критичного  читання художньої літератури,  самостійного здобування нової інформації із додаткових джерел; сприяти зацікавленню фундаментальними цінностями культури,  всебічному розвитку, духовному збагаченню, активному становленню й самореалізації особистості; заохочувати до виховання любові до слова, шанобливого ставлення до книги, до освіти.
Предметні компетентності, що формуються на уроці:
розуміти значення художньої літератури для розвитку суспільства та особистості;
знати особливості художнього перекладу, його різновиди;
з’ясувати сутність діалогу автора й читача, діалогу культур у процесі читання художньої літератури;
уміти користуватися фондами бібліотек, зокрема електронних мережевих бібліотек;
усвідомити духовні цінності, утілені у творах літератури й мистецтва;
Ключові  компетентності, що формуються на уроці:
тлумачити поняття «автор», «читач», «діалог культур», «оригінал», «художній переклад»;
знати вислови зарубіжних митців про літературу й культуру іноземною мовою (за умови володіння нею);
на підставі прочитаного виокремлювати головну та другорядну інформацію;
знати електронні сайти українських бібліотек,
використовувати їх у процесі навчання й читання художньої літератури;
створювати електронну продукцію (презентації) для популяризації улюблених книжок;
використовувати різні джерела довідкової інформації (словники, енциклопедію, он-лайн ресурси) для отримання нових знань;
толерантно ставитися до культурних надбань інших народів;
усвідомлювати роль художньої літератури для світового культурного поступу;
розуміти значення читання художньої літератури для духовного здоров’я людини як спосіб протидії насильству,  агресії та іншим негативним явищам сучасного світу
Тип уроку: урок засвоєння знань, умінь і навичок, творче їх застосування на практиці в нестандартних умовах
Обладнання: додаток (16 слайдів): тема та епіграф уроку, прийом «Займи позицію», вправа «Установи відповідність», літературна карта світу, метод «Фішбоун», список сайтів електронних бібліотек, визначення понять «оригінал», «переклад», основні вимоги та види художнього перекладу, вправа «Даймонд», картка самооцінювання;  мережа Інтернет, зошити, підручники, словник літературознавчих термінів, картки самооцінювання, літературні стікери, інформаційні картки «Українська перекладацька традиція», «Види перекладу»  (http://www.testsoch.info/rozkazhit-pro-ukra%D1%97nsku-perekladacku-shkolu-tradici%D1%97-postati-zdobutki/), відео «Фізкультхвилинка для очей» (https://www.youtube.com/watch?v=oFZjXJQSxdU), відеорепортаж каналу 1+1 (https://www.youtube.com/watch?v=25tAW9XtpwY), сайт «Книголав» ((knigolove.com.ua)
Книги – найкращі товариші старості,
в той же час вони кращі керівники юності.
Семюель Смайлс


Перебіг уроку

І. Орієнтація, мотивація діяльності.
1. Поетична сугестія
Книжковий світ - то особливий світ.
Він, як магніт, притягує до себе.
Коли читати вмієш з юних літ,
Для тебе книга - це безкрає небо.
Вона дає від Всесвіту ключі
Й те, без чого людиною не бути.
Читай удень, читай і уночі,
Щоб світ цей незбагненний осягнути.
Життєве невичерпне джерело,
Твоя розрада в пору лихоліття.
Ти знатимеш про все, що вже було,
І навіть те, що буде в цьому світі.
Дарує книга лету відчуття,
Із нею виростають в тебе крила.
Ти з нею відчуваєш смак життя
Й долати перешкоди маєш силу.
Книжковий світ - то особливий світ.
І безкінечний - наче море з небом.
Почати можеш будь-коли політ.
Для цього просто лиш читати треба!
Олександр Афонін

2. Вступне слово вчителя.
Світ літератури… Залучення до нього ніби розкиває горизонти всього, що існує довкола, створює нові потреби, вдосконалює нові смаки, формує здатність повноцінно сприймати, глибоко відчувати й розуміти прекрасне в мистецтві, у природі, у людських учинках і душах.
Істина, добро, краса… Віра, надія, любов… У цих тріадах споконвіку утілювалась ідея найвищих духовних цінностей людини – те, задля чого варто жити. Особистістю людина стає тоді, коли настає її ціннісні зрілість. Коли творчі сили спрямовані на служіння істині, добру, красі, народу і людству, коли міцною є віра, світлою – надія, незгасною – любов.

3. Робота з епіграфом. (слайд2)
Слово вчителя. Епіграфом сьогоднішнього уроку будуть слова відомого шотландського  письменника, реформатора, автора морально-філософських праць Семюеля Смайлса: «Книги – найкращі товариші старості, в той же час вони кращі керівники юності».
-          Як ви розумієте ці слова?
-          Чи погоджуєтеся ви із цією думкою?
-          Як ви вважаєте, про що ми сьогодні будемо говорити на уроці?

ІІ. Цілепокладання.
1.       Мотивація навчальної діяльності    
Слово вчителя: Отже, ми сьогодні  будемо говорити про книги, про їх значення для людства, зокрема,  для сучасної молоді. Тому зараз ми попрацюємо за методом «Займи позицію». (слайд 3)

Методичний коментар: учні стають біля дошки відповідно до своєї позиції, аргументуючи  свій вибір. Після обговорення учні мають право змінити позицію, пояснивши при цьому своє рішення.

Книги у сучасному житті вже не відіграють таку важливу роль як колись, оскільки сучасні технології повністю можуть їх замінити. Легше подивитися фільм, прослухати аудіокнигу, ніж витрачати час, якого й так катастрофічно не вистачає, на читання. Окрім того, ще ж псується зір.
  
2.    Повідомлення теми, мети, завдань уроку    
Слово вчителя:  Отже, темою уроку  сьогодні буде: значення художньої літератури для людини й людства XXI ст. Формування читача в епоху цифрових технологій. Оригінали й переклади художніх творів, їхня роль у розвитку особистості. Перекладна література як важливий складник вітчизняної культури й чинник формування української нації.
На уроці ми розкриємо значення художньої літератури для розвитку суспільства та особистості, поглибимо свої  знання про особливості художнього перекладу та  його різновиди,  дізнаємося  про розвиток української перекладацької традиції.

3.      Визначення очікуваних результатів
Після цього уроку ви зможете висловити своє ставлення щодо ролі художньої літератури у ХХІ столітті та до духовних цінностей, які втілені у творах літератури й мистецтва, назвати  електронні сайти українських бібліотек для використання їх у процесі навчання й читання художньої літератури, характеризувати сутність діалогу автора й читача, діалогу культур у процесі читання художньої літератури.



неділю, 21 травня 2017 р.

Урок
10 клас
Тема: Психологічна глибина та  суперечливий образ Анни Кареніної у романі Льва Толстого
Мета: охарактеризувати образ головної героїні роману Льва Толстого «Анна Кареніна»  в його психологічній глибині,  формувати навички дослідження художнього твору, аналізу літературного героя; розвивати читацьку компетентність та естетичний смак; виховувати людяність,толерантність  у ставленні до оточуючих.
Очікувані результати: учні вміють виділяти ключові епізоди роману, характеризувати образи головних героїв твору в їхній психологічній глибині (особливо Анни Кареніної), доводять загальнолюдське значення роману, висловлюють особисте ставлення до проблем, що піднімаються в творі.
Тип уроку: урок-дослідження
Методи: дискусія, бесіда, робота з книгою.
Обладнання: портрети Льва Толстого, ілюстрації до роману, підручники, м’ячик для пінг-понга, портрети актрис – виконавець ролі Анни Кареніної, презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. 


Нехай мені доля вготовила муки.
Не камінь на плечі, а цілий обвал.
Я буду до щастя простягувать руки,
Я буду молитись на свій ідеал.
Нехай моя доля знедолена плаче,
Карає і мучить нестерпним життям,
Я – все-таки сильна, я щось таки значу,
Я світ цей дивую красивим дитям.
Накотяться біди – повинна здолати,
Підкотиться туга- повинна змовчать
Немеркнуче світло: я – жінка, я – мати,
Запалена Богом остання свіча.
І  хто мене кине  – покинутий буде.
Хто словом осудить – осудиться сам.
Земна і небесна – такою прибуду!
Такою достанусь грядущим вікам.
Ганна Чубач



Учитель. Я дозволила собі розпочати сьогоднішній урок словами відомої української поетеси Ганни Чубач. Ці поетичні рядки, на мій погляд, є гімном жінці: жінці-матері, жінці-дружині, жінці-коханій.
Саме про всі ці жіночі іпостасі, які розкриються перед нами  через образ головної героїні роману «Анна Кареніна»,  і йтиме мова на уроці.

середу, 23 березня 2016 р.

7 клас


7 клас
 Тема: Цілісність натури й духовне багатство Ассоль. Ассоль і Грей. Символіка пурпурових віт­рил і значення назви твору.

Мета уроку: схарактеризувати образи Ассоль і Грея, визначити художні засоби створення героїв, дати по­чаткове поняття про символ, розкрити символіку повісті «Пурпурові вітрила»; розвивати вміння аналізувати художній образ, розрізняти засоби художньої виразності та їх роль у тексті, розвивати навички виразного читання, складання плану характеристики образу; виховувати моральні якості учнів.

Обладнання: тексти повісті-казки «Пурпурові вітрила», мультимедійна презентація, карти само оцінювання, ілюстрації до повісті, ілюстрація «Корабель з пурпуровими вітрилами»,  схеми

Тип уроку: урок-подорож

ХІД УРОКУ
...очі дівчини, нарешті, ясно розкрилися.
У них було все найкраще людини.
О. Грін. «Пурпурові вітрила»

І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТЕМИ
Вступне слово вчителя.

Мрії. Як багато ми чекаємо від цього слова. Є надзвичайна приємна особливість мрії - можливість здійснення. Мрії наповнюють наше життя яскравими барвами, вони допомагають пізнати себе. І якщо мріяти, то вже ні в чому собі не відмовляти
     На мою думку, мрії - це чудовий знак щастя та надії... Вчені довели, що мрії роблять життя змістовнішим, стимулюють до активності... Людина з метою прагне прожити довше, аби втілити всі свої мрії в життя. Саме тому довше живуть ті люди, які вміють та не забувають мріяти.

Отже, мрія - це перший крок до мети! Мрія - це сила, це сенс життя, це інтерес до життя, це наш «мотиватор». Без мрії немає мети, немає завдань, немає руху. 
У кожної людини своя мрія. Хтось хоче світ без воєн, хтось мріє про великий подвиг, хтось мріє про кохання, про дітей, про будинок, а хтось мріє про тарілочку гарячого супу. І кожна мрія має право на існування.
Саме про мрії сьогодні і піде мова. А точніше, про тих, хто не боявся мріяти і здійснювати їх власними руками.
 Є художні образи, які назавжди залишаються в нашій душі після першої ж зустрічі з ними. Ці образи втілюють у собі моральний ідеал, вони показують приклад життя високого змісту, кличуть за собою уперед, до волі, краси, мрії. Такими є у повісті «Пурпурові вітрила» образ Ассоль, а поруч із нею — і Грея, того, хто здійснив її надії.

Про них піде мова на нашому уроці, а також про засіб, який допоміг письменникові створити неповторну, піднесену атмосферу повіс­ті, — про символ.

неділю, 20 грудня 2015 р.


         Тема: М. Шолохов «Доля людини».
Уславлення сили людського духу і віра в людину. Андрій Соколов і Ванюша

Мета: ознайомити учнів із фактами життя і творчості російського письменника М.Шолохова; розкрити сенс назви оповідання «Доля людини»; розвивати вміння учнів переказувати близько до тексту оповідання, навички аналізів художніх образів; сприяти розвитку зв’язного мовлення; виховувати патріотичні почуття, почуття милосердя, доброти та здатності  до співпереживання.

Обладнання: текст оповідання, ілюстрації із кінофільму, роздатковий матеріал, мультимедійні слайди, словнички літературознавчих термінів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь і навичок

Хід уроку
І. Організаційний момент;
ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Який сьогодні гарний, сонячний, мирний день. За вікном по дорозі проїжджають автомобілі, по тротуарах кудись поспішають люди, а ми з вами сидимо у затишному й теплому класі. А чи завжди було таке благоденство? Чи завжди люди переймалися проблемами мирного життя? Ні, на жаль, був час, коли всі думки були навколо одного: коли вже нарешті це все скінчиться, коли затихне шум гармат та страшний гул літаків, коли вже не треба буде ховатися від бомбардування і не боятися вийти з власної оселі (якщо вона вціліла). Коли шум війни затихне і веселий спів пташок сповістить про мир.

Поетична хвилинка:

Бій розгортався лютий,
Кулі, наче град.
Тихо, вітри і люди,
Тихо, вітри і люди.
Впав у траву солдат.
Вдарило хлопця в груди,
Вибухнув поруч снаряд.
Тихо, вітри і люди,
Тихо, вітри і люди.
Вмер молодий солдат.
Мати довіку буде
Сина свого виглядать.
Тихо, вітри і люди,
Тихо, вітри і люди.
Син її – той солдат.
Нам тих розлук не забути,
Мир нам повік врятувать.
Тихо, вітри і люди,
Тихо, вітри і люди.
Спить під зорею солдат.
Поки сонце ясне угріє,
Й коли життя дає нам воно,
Біль нам вічний, він не постаріє.
Не кажіть: була війна давно!


7 клас

Тема. Редьярд Кіплінг. «Якщо...» Ідейно-художній аналіз поезії. Установлення силь­ної особистості, за будь-яких умов і обставин залиша­тися Людиною, протистояти нижчим смакам і думкам юрби, залишатися гідним у стосунках із можновладця­ми, робити добрі справи, не хизуючись цим.


Мета: закріпити знання з теорії літератури про баладу, анафору; на прикладі твору «Якщо...» роз­крити, як засобами художньої виразності автор утверджує перевагу загальнолюдських високих моральних і етичних цінностей; розвивати вміння аналізувати, співставляти, знаходити аналогії в тво­рах українських письменників; виховувати в учнів активну життєву позицію, вміння не( втрачати по­чуття гідності в будь-яких ситуаціях.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет Р. Шилінга, словник літератур­них термінів; фішки (2 шт.), тексти віршів «Якщо...» Кіплінга і «Ти знаєш, що ти — людина?» В. Симоненка.

Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності

1. Слово вчителя.
Фраза «Література — книга життя» стара, як світ, але за банальними, на перший погляд, слова­ми приховано важливий зміст.
Весь навчальний рік ми вивчали твори світової літератури, які зображували героїчне минуле, розкривали красу чистих людських взаємин, ак­центували увагу на загальнолюдських цінностях, що притаманні будь-якому народові.
Отже, сьогодні ми завершуємо основну тему всього курсу світової літератури в 7 класі, яку можна висловити ще в одній фразі: «Бути люди­ною!»

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.      «Мікрофон»:  висловити свою думку: в яких творах, вивчених в 7 класі, ми зустрілися з героями — Людьми з великої літери, стисло охарактеризуйте їх.
(Фольклорні балади про Робіна Гуда, Ф. Шіллера «Рукавичка», Р. Стівенсона «Вересковий мед», А. Міцкевича «Конрад Валленрод», В. Скотта «Айвенго», Р. Рільке «Пісня про прав­ду», М. Гоголя «Тарас Бульба», О'Генрі «Останній листок», М. Шолохова «Доля людини» )

2.      «Мозковий штурм»
• Улюблений дитячий літературний жанр, в якому творив Кіплінг.
• Назвіть основні відомі казки Кіплінга, роз­крийте їх-ідейний зміст.
• Назвіть місце народження і поховання Р. Кіплінга.
• Як вплинуло навколишнє середовище ди­тинства на майбутню літературну творчість зріло­го Кіплінга?
• В якому віці, чому і куди переїхав Кіплінг з Індії?
• Як готував себе Кіплінг до письменницької діяльності?
•   В яких жанрах творив Кіплінг?
• Назвіть його твори — «візитні картки» в жанрі роману, новели, балади?
• Яке прізвисько дали друзі і недоброзичливці Р. Кіплінгу?
• Який зміст вкладали в слова «Залізний Редьярд» друзі письменника?
• Який зміст вкладали в ці слова недоброзич­ливці?
• Чому одіозні літературні критики приклеїли Кіплінгу ярлики «бард імперіалізму», «оспівувач хижацтва» ?
• Хто з перекладачів сприяв популяризації творів Кіплінга на терені Росії?
• Чому так важко давалися видання Кіплінга українською мовою?