Тема: М. Шолохов «Доля людини».
Уславлення сили людського духу і віра в людину. Андрій Соколов і Ванюша
Мета: ознайомити учнів із фактами життя і творчості російського письменника М.Шолохова; розкрити сенс назви оповідання «Доля людини»; розвивати вміння учнів переказувати близько до тексту оповідання, навички аналізів художніх образів; сприяти розвитку зв’язного мовлення; виховувати патріотичні почуття, почуття милосердя, доброти та здатності до співпереживання.
Обладнання: текст оповідання, ілюстрації із кінофільму, роздатковий матеріал, мультимедійні слайди, словнички літературознавчих термінів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь і навичок
Хід уроку
І. Організаційний момент;
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Який сьогодні гарний, сонячний, мирний день. За вікном по дорозі проїжджають автомобілі, по тротуарах кудись поспішають люди, а ми з вами сидимо у затишному й теплому класі. А чи завжди було таке благоденство? Чи завжди люди переймалися проблемами мирного життя? Ні, на жаль, був час, коли всі думки були навколо одного: коли вже нарешті це все скінчиться, коли затихне шум гармат та страшний гул літаків, коли вже не треба буде ховатися від бомбардування і не боятися вийти з власної оселі (якщо вона вціліла). Коли шум війни затихне і веселий спів пташок сповістить про мир.
Поетична хвилинка:
Бій розгортався лютий,
Кулі, наче град.
Тихо, вітри і люди,
Тихо, вітри і люди.
Впав у траву солдат.
Вдарило хлопця в груди,
Вибухнув поруч снаряд.
Тихо, вітри і люди,
Тихо, вітри і люди.
Вмер молодий солдат.
Мати довіку буде
Сина свого виглядать.
Тихо, вітри і люди,
Тихо, вітри і люди.
Син її – той солдат.
Нам тих розлук не забути,
Мир нам повік врятувать.
Тихо, вітри і люди,
Тихо, вітри і люди.
Спить під зорею солдат.
Поки сонце ясне угріє,
Й коли життя дає нам воно,
Біль нам вічний, він не постаріє.
Не кажіть: була війна давно!
Слово вчителя: відголоски війни ми й справді відчуваємо до нині. Тому ми повинні пам’ятати про те, що молоді життя були принесені в жертву заради нашого спокою й щастя.
Дякувати Богу, про війну ми знаємо лише з розповіді наших бабусь і дідусів, кінофільмів, художніх книжок. І сьогодні ми поговоримо про письменника, який не просто писав про війну, а був сам очевидцем тих страшних подій. Я говорю про Михайла Шолохова.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. «ОСК» (опорна схема-конспект) (Перевірка домашнього завдання).
Вдома ви повинні були опрацювати біографію М.Шолохова. І ми зараз це і перевіримо (розташувати слова у вигляді, наприклад, зірки)
Росія
Україна Ростовська область
4 класи Самоосвіта
багато професій фейлетон «Випробовування» «російський Діккенс»
«Піднята цілина»
«Тихий Дон»
військовий кореспондент «Вони воювали за батьківщину» особиста трагедія
допомога Нобелівська премія
2.«Цифрова плутанка» (розмістити події оповідання по черзі, якщо правильно – вийде назва «Доля людини»)
1. Велика Вітчизняна війна - я
2. Кохання Андрія Соколова - д;
3. Полон - л
4. Зустріч з Ванюшею - и
5. Одруження Андрія Соколова – о
6. Відпустка до Воронежа - д
7. Післявоєнна робота - н
8. Сімейне життя Андрія Соколова - л
9. Смерть сина - и
10. Втеча з полону - ю
1 – я
2 – д
3 – л
4 – и
5 – о
6 – д
7 – н
8 – л
9 – и
10 – ю
ІV. Робота над темою уроку
1. Повідомлення теми й мети уроку;
2. Робота в групах. (визначення лідера груп)
Скласти асоціативний портрет
1 група: - «Людина»
2 група - «Війна»
3. Слово вчителя: отже, чиє життя ми можемо зафарбувати або навпаки – зачорнити цими рисами; які асоціації виникають у вас, коли ми чуємо ці слова: смерть, страх, розпач, біда, сльози і чесність, милосердя, любов, людяність? (А.Соколов)
Війна + людина = А.Соколов
Війна + ? = Ванюша
4. Складання сходинок випробовувань А.Соколова ( 1 група)
Смерть сина
Смерть сім’ї
Втеча з полону
Полон
Поранення
Похід на війну
Складання сходинок випробувань Ванюшки ( 2група)
Бездоглядність
Голодні післявоєнні дні;
Голодні воєнні дні
Втрата матері
Втрата батька;
Народження у воєнний період
(на останній найвищій сходинці маркером пишемо результат цих випробувань)
5. Складання «Кола Венна»
Андрій Соколов Ванюша
6. Робота в групах. «Афористичні пазли» (На окремих листочках написані слова. З них скласти прислів’я)
1 група
У житті є тільки одне незаперечне щастя – жити для іншого (Л. Толстой)
Людину можна знищити, але перемогти її неможливо (Е.Хемінгей)
2 група
Людина – все одно, що цегла: обпалюючись, вона стає твердою. (Блез Паскаль)
Не багатством славна людина, а добрими справами. (Сірійський вислів)
|
Запитання вчителя: А яким чином ми дізнаємось про життєвий шлях Андрія Соколова? (з його розповіді подорожньому, який вже нам розповідає про Соколова)
7. « Літературознавча робота» (робота з літературознавчими словничками)
Оповідання в обрамленні – це оповідання, при якому сюжетний твір включається в розповідь, немов у рамку, яка безпосередньо зв’язку з розвитком сюжету немає.
Схематичне зображення
8. «Кульмінаційна цитата»
- Що лежить в центрі твору?
- А хто такий Ванюша? Розкажіть, що ви знаєте про нього? Процитуйте.
- Чи вплинула війна на його ще дитячу долю?
- Як ви вважаєте, який момент був найбільш емоційний, вершиною всієї розповіді Андрія Соколова, тобто кульмінацією твору? (зізнання, Андрій – батько Ванюші) Зачитати з підручника.
9. «Кіноперли»
Зворушлива картина. А ось як цей момент побачив відомий радянський кінорежисер Сергій Бондарчук у своєму фільмі «Доля людини», у якому сам зіграв головну роль.
(показ уривку фільма)
10.«Мікрофон».
- По суті, Андрій Соколов обманув Ванюшу. І ми всі знаємо, що обманювати не можна.
Запитання: «Чи обман А.Соколова – це поганий вчинок?»
V. Узагальнення вивченого на уроці
1. Складання сенкану
1 група – Андрій Соколов
2 група – Ванюшка
2.Проблемне питання
То чому твір називається «Доля людини» і про чию долю тут йде мова?
Слово вчителя: ця напіввигадана історія настільки вразила простих звичайних людей, що в місті Урюпінську героям «Долі людини» навіть поставили пам’ятник. (показ)
VI. Домашнє завдання: Складіть своє бачення подальшої долі А.Соколова та Ванюші.
VII. «Поетична хвилинка»
Горить мій гнів на супостатів злих, —
Майстрів наруги, кривди і огиди,
І зараз я звертаюсь до живих, —
Ви чуєте? Прошу вас, добрі люди
Хто в Бога вірує, хто духом не загас,
За тих, що впали на крутих дорогах,
Будь ласка, помоліться у церквах,
В костьолах, у мечетях, в синагогах.
Страшний погром усіх нас перетряс.
Ми знаєм горе і чиєсь, і власне,
Отож, в душі із кожного із нас
Хай свічка пам'яті горить, не згасне
Майстрів наруги, кривди і огиди,
І зараз я звертаюсь до живих, —
Ви чуєте? Прошу вас, добрі люди
Хто в Бога вірує, хто духом не загас,
За тих, що впали на крутих дорогах,
Будь ласка, помоліться у церквах,
В костьолах, у мечетях, в синагогах.
Страшний погром усіх нас перетряс.
Ми знаєм горе і чиєсь, і власне,
Отож, в душі із кожного із нас
Хай свічка пам'яті горить, не згасне
Вітер вічний вогонь гойдає.
І печаль, і плач, і сміх
Всіх полеглих ніхто не знає,
Пам'ятають усіх.
Ми не дозволим той жах повторити,
Хочемо в мирі і щасті ми жити
Низько в скорботі знамена схиляєм,
Клятві священній навік присягаєм.
Іменем доньки, що батька не знає,
Іменем матері, що сина не має,
Іменем жінки, що овдовіла,
Іменем матері, що посивіла.
Імені пам'яті з роду до роду,
Іменем чесним, священним народу.
(Запалюється свічка пам’яті. Хвилина мовчання)
VIII. Психологічний релакс. (Оцінювання діяльності учнів)
Урок – парабола
Урок-парабола - це урок, який має повчальний зміст і особливу форму, яка рухається наче по кривій (параболі): починаючи з мотивації, розповідь поступово наближається до головної думки, а потім знову повертається до початку
І. Організація класу . VIII. Психологічний релакс
ІІ.Мотивація
1.Поетична хвилинка VII. Поетична хвилинка
ІІІ. Актуалізація знань VI. Домашнє завдання
1.ОСК 11. Проблемне запитання
2. Цифрова плутанка - перевірка д\з 10. Cкладання сенкану
ІV.Робота над темою уроку V. Узагальнення вивчено
1. Повідомлення теми та мети 9. Мікрофон
2. Асоціативна хвилинка 8. Кіноперли
3. Сходинки випробування 7. Кульмінаційна цитата
4. Кола Вена
6. Літературознавча робота

Урок – парабола
Урок-парабола - це урок, який має повчальний зміст і особливу форму, яка рухається наче по кривій (параболі): починаючи з мотивації, розповідь поступово наближається до головної думки, а потім знову повертається до початку
ІІ.Мотивація
1.Поетична хвилинка VII. Поетична хвилинка
ІІІ. Актуалізація знань VI. Домашнє завдання
1.ОСК 11. Проблемне запитання
2. Цифрова плутанка - перевірка д\з 10. Cкладання сенкану
ІV.Робота над темою уроку V. Узагальнення вивчено
1. Повідомлення теми та мети 9. Мікрофон
2. Асоціативна хвилинка 8. Кіноперли
3. Сходинки випробування 7. Кульмінаційна цитата
4. Кола Вена
6. Літературознавча робота
5. Афористичні пазли

Немає коментарів:
Дописати коментар