неділя, 20 грудня 2015 р.

Тема Проблематика метафоричного світобачення в оповіданні «Перевтілення». Символічність образного світу твору



Мета: розкрити значення поняття «метафоричне світобачення», визначити особливості індивідуального стилю автора; розкрити роль символів у творі; розвивати логічне мислення та естетичні смаки; виховувати почуття святості родини.
Обладнання: текст твору, схеми, портрет жінки, яблука
Тип уроку: урок-роздум з елементами дискусії.

Хід уроку

І. Організаційний момент;
ІІ. Актуалізація опорних знань
Вч. Всі ви добре знаєте казки «Дикі лебеді», «Сестриця Аленушка і братик Іванко».  У їх основі -  перевтілення. Про перевтілення йде мова і у оповідання «Перевтілення». То чи можна сказати, що цей твір – казка?
-          Для цього пригадаймо особливості казки.
-          А у якому літературному жанрі ще можуть бути перевтілення?
-          Назвіть  особливості міфів
-          То твір Кафки – казка чи міф? (робота з схемою біля дошки)
           Казка                                            Міф

                            «Перевтілення»

Вч. Дійсно, літературознавці вважають «Перевтілення» міфом, бо Кафка нас не повчає, а ніби пояснює, що світ став сумним, похмурим. І людина в ньому просто жалюгідна комаха, яку можна знищити, розтоптати або просто ігнорувати її.  Чи зміниться світ від того, що не стане однієї камахи, а людини? Сумна перспектива розвитку суспільства.
-          А який літературний напрям, стиль вирізняється таким сірими песимізмом, відчайдушністю, абсурдністю буття? (модернізм)
-          Що таке модернізм? Яку роль зіграв у розвитку модернізму сам Кафка?



ІІІ. Робота над темою уроку
1       .      Повідомлення теми уроку;
2      .      Колективне визначення мети урпоку
3      .      Літературознавча робота.
Вч.  Отже, одними з найважливіших особливостей модернізму є  метафора і гротеск. Давайте пригадаємо, що ж таке метафора.
Гротеск – це щось дивне, що виходить за звичні рамки, зображення людей і предметів у фантастичному перебільшенні, потворно-комічному виді

4    .      Бесіда:
-          То де у творі метафора, а де гротеск?
-          Чи фантастичне перевтілення Грегора Замзи на комаху викликає у вас якесь здивування? Зверніть увагу на стиль письма Кафки. Прочитайте перше речення (робота з підручником). Його перевтілення сприймається як буденне явище, ніби вискочив прищик і через деякий час  він зникне.
    
5    .      Вч.  Оповідання «Перевтілення»  поділяється на три частини. У кожній із них є Комаха-Грегор, і в кожній є певний конфлікт головного героя з людьми. Давайте розглянемо схеми і спробуємо проаналізувати, з чим зіткнувся Грегор і до чого це призвело. (робота з схемами)
-          Як бунтував при цьому сам Грегор, чи був його бунт активним?
-          Чому Грегор не бунтує? Чому він слабкодухий? Чия тут провина?

6.      Вч. Ви зазначили, що великий вплив на Грегора мала сім'я. давайте подивимось місце Грегора у родині (робота з схемами)

7.      Вч. Все його життя було якесь сіре, нудне. А він хотів бути просто люлиною.
-          Як ви розумієте цей вислів – бути людиною?
-          Чи прагнув Грегор щастя?
-          А що він розумів під словом «щастя».  На основі твору переконайтесь у цьому.
Отже, (робота з схемою)
Прагнення Грегора Замзи

Бути людиною

Кохати               творити
8     .      Вч. А звідки ви знаєте про його прагнення, адже сам Грегор про це нічого не каже. Що у творі символізує кохання (портрет жінки), а творчості (письмовий стіл). Саме за допомогою символічності образів оповідання Кафки ми можемо робити певні висновки. А які ще символи  зустрічаютья у творі:
-          Вікно,
-          Зачинені-відчинені двері,
-          інтерєр кімнати, який тричі змінювався (пояснити)
-          звуки скрипки;
-          яблуко
9.      Робота в групах
Чи вплинуло перевтілення на зовнішній світ Грегора Замзи?
1 гр.  ставлення родини до Грегора до перевтілення
2 гр. ставлення родини до Грегора після перевтілення
3 гр. ставлення  Грегора до роботи
4 гр. ставлення Грегора до роботи після  перевтілення

-          А  внутрішній світ Грегора змінився, чи перетворився він на комаху?
      
     10.  Бесіда:
-          У казках від страшних перевтілень допомагає доброта, милосердя, любов, вірність. У нашій розповіді теж було страшне  перевтілення, то  чи могло воно закінчитись щасливо, міг Грегор знову стати людиною? Чому – ні?
-          То чи смерть головного героя є для нас несподіванкою, щасливим фіналом чи закономірним явищем? Процитуйте, як сам Кафка описує смерть Замзи (робота з підручником) (Домашнє задання. Змоделюйте ситуацію, коли б Грегор став знову людиною)

       11.  Вч. Отже, людина померла, його не стало, що відчули його рідні?
-          Чи змінився світ від того що не стало однієї людини? А комахи?
Визначення основних проблем твору:
-          Людина одинока у цьому світі;
-          Людина живе інстинктами самозбереження;
-          Спочатку я, інше – потім;
-          Світ не зникає від того, що не стало однієї людини

       12.  Проблемне питання.
У чому полягає автобіографізм  оповідання Ф.Кафки «Перевтілення» (використання наочності – листи, портрет жінки, письмовий стіл)

   ІV. Підсумки уроку. Оцінювання учнів
Сам Кафка категорично заборонив робити будь-які ілюстрації до свого твору, напевно, щоб кожна людина представила образ маленької людини по-своєму і по-своєму зробила якісь висновки. Мені дуже хочеться, щоб  ми не були одинокими на цім світі. Я роздам вам всім яблука, щоб між вами ніколи не було розбрату і не виникала спокуса до поганих вчинків. Нехай вони стануть для вас райським.  А підсумки уроку я підведу словами Єдуарда Асадова:

Падает снег, падает снег –
Тысячи белых снежат…
А по дороге идет человек,
И губы его дрожат.
Мороз под ногами хрустит, как соль,
Лицо человека – обида и боль.
В зрачках два черных тревожных флажка
Выбросила тоска.
И разве тут может в расчет идти
Какой-то там этикет,
Удобно иль нет к нему подойти,
Знаком ты с ним или нет?
Падает снег, падает снег,
По стеклам шуршит узорным.
А сквозь метель идет человек,
И снег ему кажется черным…

    ІV. Д/з.
     1. Змоделюйте ситуацію. Грегор знову перетворився на людину. Що змінилось в його житті?.


      2. Підготувати повідомлення про Дж.Джойса.

Немає коментарів:

Дописати коментар