7 клас
Тема. Редьярд Кіплінг. «Якщо...» Ідейно-художній аналіз поезії. Установлення сильної особистості, за будь-яких умов і обставин залишатися Людиною, протистояти нижчим смакам і думкам юрби, залишатися гідним у стосунках із можновладцями, робити добрі справи, не хизуючись цим.
Мета: закріпити знання з теорії літератури про баладу, анафору; на прикладі твору «Якщо...» розкрити, як засобами художньої виразності автор утверджує перевагу загальнолюдських високих моральних і етичних цінностей; розвивати вміння аналізувати, співставляти, знаходити аналогії в творах українських письменників; виховувати в учнів активну життєву позицію, вміння не( втрачати почуття гідності в будь-яких ситуаціях.
Обладнання: портрет Р. Шилінга, словник літературних термінів; фішки (2 шт.), тексти віршів «Якщо...» Кіплінга і «Ти знаєш, що ти — людина?» В. Симоненка.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності
1. Слово вчителя.
Фраза «Література — книга життя» стара, як світ, але за банальними, на перший погляд, словами приховано важливий зміст.
Весь навчальний рік ми вивчали твори світової літератури, які зображували героїчне минуле, розкривали красу чистих людських взаємин, акцентували увагу на загальнолюдських цінностях, що притаманні будь-якому народові.
Отже, сьогодні ми завершуємо основну тему всього курсу світової літератури в 7 класі, яку можна висловити ще в одній фразі: «Бути людиною!»
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1. «Мікрофон»: висловити свою думку: в яких творах, вивчених в 7 класі, ми зустрілися з героями — Людьми з великої літери, стисло охарактеризуйте їх.
(Фольклорні балади про Робіна Гуда, Ф. Шіллера «Рукавичка», Р. Стівенсона «Вересковий мед», А. Міцкевича «Конрад Валленрод», В. Скотта «Айвенго», Р. Рільке «Пісня про правду», М. Гоголя «Тарас Бульба», О'Генрі «Останній листок», М. Шолохова «Доля людини» )
2. «Мозковий штурм»
• Улюблений дитячий літературний жанр, в якому творив Кіплінг.
• Назвіть основні відомі казки Кіплінга, розкрийте їх-ідейний зміст.
• Назвіть місце народження і поховання Р. Кіплінга.
• Як вплинуло навколишнє середовище дитинства на майбутню літературну творчість зрілого Кіплінга?
• В якому віці, чому і куди переїхав Кіплінг з Індії?
• Як готував себе Кіплінг до письменницької діяльності?
• В яких жанрах творив Кіплінг?
• Назвіть його твори — «візитні картки» в жанрі роману, новели, балади?
• Яке прізвисько дали друзі і недоброзичливці Р. Кіплінгу?
• Який зміст вкладали в слова «Залізний Редьярд» друзі письменника?
• Який зміст вкладали в ці слова недоброзичливці?
• Чому одіозні літературні критики приклеїли Кіплінгу ярлики «бард імперіалізму», «оспівувач хижацтва» ?
• Хто з перекладачів сприяв популяризації творів Кіплінга на терені Росії?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Слово вчителя.
1. Повідомлення теми та мети уроку;
2. Ідейно-художній аналіз твору «Якщо...»
- Виразне читання вірша «Якщо...»
- Визначення проблематики твору, аргументуючи свою точку зору прикладами і цитатами з тексту:
— До якого виду лірики ми можемо віднести твір Кіплінга? Чому ви так вважаєте? Які характерні ознаки балади присутні віршу «Якщо...»?
— Визначте провідну думку твору.
— Який основний художній засіб використано в архітектоніці вірша?
— Які стилістичні прийоми, художні засоби-тропи сприяють емоційності й композиційній стрункості твору?
— Навіщо Кіплінг використовує антитези, втілені передовсім у контрактивній лексиці «вистоїш — упали духом», «юрба — король»?
— Як це сприяє розкриттю провідної думки твору?
— Знайдіть аналогії в творах українських письменників у визначенні теми, ідеї, провідної думки вірша.
— У чому схожість віршів «Якщо...» Кіплінга і «Ти знаєш, що ти — людина?» В. Симоненка?
— Які спільні художні засоби використовують Р. Кіплінг і В. Симоненко?
— Висловіть особисте ставлення до проблем, що порушуються у вірші.
IV. Підсумок уроку
1. Спільний висновок учнів і вчителя. Кіплінг лишив нам прекрасні балади і вірші, де звучить ясна віра в силу і мужність людини. У вірші «Якщо...» яскраво відображено здатність людини бороти труднощі на шляху до високої м£Ітй. Ідеал Кіплінга — перемога активного творчого, духу над усім закляклим, перевага високих моральних і етичних цінностей над нетривкими матеріальними здобутками, вміння йти своїм шляхом у житті, не втрачати почуття гідності ані перед юрбою, ані перед королем.
V. Домашнє завдання
1. Вивчити напам'ять вірш «Якщо...»
2. Письмово оформити ідейно-художній аналіз вірша Кіплінга «Якщо...»
Немає коментарів:
Дописати коментар