неділя, 20 грудня 2015 р.


         Тема: М. Шолохов «Доля людини».
Уславлення сили людського духу і віра в людину. Андрій Соколов і Ванюша

Мета: ознайомити учнів із фактами життя і творчості російського письменника М.Шолохова; розкрити сенс назви оповідання «Доля людини»; розвивати вміння учнів переказувати близько до тексту оповідання, навички аналізів художніх образів; сприяти розвитку зв’язного мовлення; виховувати патріотичні почуття, почуття милосердя, доброти та здатності  до співпереживання.

Обладнання: текст оповідання, ілюстрації із кінофільму, роздатковий матеріал, мультимедійні слайди, словнички літературознавчих термінів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань і формування на їхній основі вмінь і навичок

Хід уроку
І. Організаційний момент;
ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Який сьогодні гарний, сонячний, мирний день. За вікном по дорозі проїжджають автомобілі, по тротуарах кудись поспішають люди, а ми з вами сидимо у затишному й теплому класі. А чи завжди було таке благоденство? Чи завжди люди переймалися проблемами мирного життя? Ні, на жаль, був час, коли всі думки були навколо одного: коли вже нарешті це все скінчиться, коли затихне шум гармат та страшний гул літаків, коли вже не треба буде ховатися від бомбардування і не боятися вийти з власної оселі (якщо вона вціліла). Коли шум війни затихне і веселий спів пташок сповістить про мир.

Поетична хвилинка:

Бій розгортався лютий,
Кулі, наче град.
Тихо, вітри і люди,
Тихо, вітри і люди.
Впав у траву солдат.
Вдарило хлопця в груди,
Вибухнув поруч снаряд.
Тихо, вітри і люди,
Тихо, вітри і люди.
Вмер молодий солдат.
Мати довіку буде
Сина свого виглядать.
Тихо, вітри і люди,
Тихо, вітри і люди.
Син її – той солдат.
Нам тих розлук не забути,
Мир нам повік врятувать.
Тихо, вітри і люди,
Тихо, вітри і люди.
Спить під зорею солдат.
Поки сонце ясне угріє,
Й коли життя дає нам воно,
Біль нам вічний, він не постаріє.
Не кажіть: була війна давно!


7 клас

Тема. Редьярд Кіплінг. «Якщо...» Ідейно-художній аналіз поезії. Установлення силь­ної особистості, за будь-яких умов і обставин залиша­тися Людиною, протистояти нижчим смакам і думкам юрби, залишатися гідним у стосунках із можновладця­ми, робити добрі справи, не хизуючись цим.


Мета: закріпити знання з теорії літератури про баладу, анафору; на прикладі твору «Якщо...» роз­крити, як засобами художньої виразності автор утверджує перевагу загальнолюдських високих моральних і етичних цінностей; розвивати вміння аналізувати, співставляти, знаходити аналогії в тво­рах українських письменників; виховувати в учнів активну життєву позицію, вміння не( втрачати по­чуття гідності в будь-яких ситуаціях.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет Р. Шилінга, словник літератур­них термінів; фішки (2 шт.), тексти віршів «Якщо...» Кіплінга і «Ти знаєш, що ти — людина?» В. Симоненка.

Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності

1. Слово вчителя.
Фраза «Література — книга життя» стара, як світ, але за банальними, на перший погляд, слова­ми приховано важливий зміст.
Весь навчальний рік ми вивчали твори світової літератури, які зображували героїчне минуле, розкривали красу чистих людських взаємин, ак­центували увагу на загальнолюдських цінностях, що притаманні будь-якому народові.
Отже, сьогодні ми завершуємо основну тему всього курсу світової літератури в 7 класі, яку можна висловити ще в одній фразі: «Бути люди­ною!»

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.      «Мікрофон»:  висловити свою думку: в яких творах, вивчених в 7 класі, ми зустрілися з героями — Людьми з великої літери, стисло охарактеризуйте їх.
(Фольклорні балади про Робіна Гуда, Ф. Шіллера «Рукавичка», Р. Стівенсона «Вересковий мед», А. Міцкевича «Конрад Валленрод», В. Скотта «Айвенго», Р. Рільке «Пісня про прав­ду», М. Гоголя «Тарас Бульба», О'Генрі «Останній листок», М. Шолохова «Доля людини» )

2.      «Мозковий штурм»
• Улюблений дитячий літературний жанр, в якому творив Кіплінг.
• Назвіть основні відомі казки Кіплінга, роз­крийте їх-ідейний зміст.
• Назвіть місце народження і поховання Р. Кіплінга.
• Як вплинуло навколишнє середовище ди­тинства на майбутню літературну творчість зріло­го Кіплінга?
• В якому віці, чому і куди переїхав Кіплінг з Індії?
• Як готував себе Кіплінг до письменницької діяльності?
•   В яких жанрах творив Кіплінг?
• Назвіть його твори — «візитні картки» в жанрі роману, новели, балади?
• Яке прізвисько дали друзі і недоброзичливці Р. Кіплінгу?
• Який зміст вкладали в слова «Залізний Редьярд» друзі письменника?
• Який зміст вкладали в ці слова недоброзич­ливці?
• Чому одіозні літературні критики приклеїли Кіплінгу ярлики «бард імперіалізму», «оспівувач хижацтва» ?
• Хто з перекладачів сприяв популяризації творів Кіплінга на терені Росії?
• Чому так важко давалися видання Кіплінга українською мовою?

5 клас
Урок

ТемаОскар Уайльд «Хлопчик-зірка».  Казкові персонажі, їхня характеристика. Основний конфлікт казки

Мета: познайомити із життям ірландського письменника Оскара Уайльда, продовжувати вчити вдумливо читати художній твір, давати оцінку прочитаному, робити висновки, аналізувати героїв твору, визначати основну думку; закріпити вміння розрізняти народну казку та літературну, виховувати віру в сили добра, любов до батьків, до людей, загальнолюдські якості, розвивати читацьку компетентність та естетичний смак.
Обладнання: Мультимедійна презентація, зірочки,текст твору, підручники, портрет письменника.
Тип уроку: засвоєння нових знань і формування на їх основі умінь і навичок
Форма уроку: урок-парабола
Усі ми ходимо по багнюці,
але деякі з нас дивляться на зірки.
Оскар Уайльд

Хід уроку
І. Організаційний момент

1. Учитель. Не за синіми морями, не за високими горами, у чудовій казковій країні Іванівці стоїть школа, у якій живуть найкращі п’ятикласники. А я, Фея, прилетіла до вас, щоб дізнатися, чи полюбляють ці жителі казки і чи вірять в чудеса.
- А які чудеса були у вашому житті?
- а чи здійснювалися колись ваші бажання?
- А чи знаєте ви, коли, за повір’ям,  треба загадувати бажання? (коли падає зірка)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Ця приповідка, поговірка
У серці схована на дні.
Я знаю – є на світі зірка,
Не всім помітна вдалині.

На небі різні зорі сяють,
Так Бог створив не без причин,
Та погляди усі звертають
На зорі перших величин.

Одна блискучо-золотава,
А інша світить голубим,
І кожна з них така яскрава –
Не позмагатися малим.


Бесіда:
-          Що таке зірка?  Які значення має це слово?
-          Кого з людей ми називаємо зірками, якими вони повинні бути?
-          Назвіть імена людей, яких ви вважаєте зірками.


Тема: Антиклерикалні та антимонархічні мотиви повісті «Простак». Трагізм долі мадемуазель де Сент-Ів і гуронця


Мета: розкрити антимонархічні та антиклерикальні мотиви повісті «Простак» на прикладі трагічної долі мадемуазель де Сент-Ів і Простака; розвивати навички аналізу прозового твору і конкретних образів, логічного мислення, зв’язного мовлення; формувати читацьку компетентність та естетичні смаки; виховувати у школярів високі моральні  ідеали, толерантне ставлення до інших.
Обладнання: мультимедійна презентація, схема-цеглинки, фрагменти відеофільму «Простак»
Тип уроку:  урок засвоєння нових знань та формування на їх основі умінь і навичок
Форма уроку: урок-парабола

Епіграф:   Кохання – найсильніше з усіх пристрастей,
тому що воно  одночасно  володіє головою,
серцем і тілом.  Вольтер
І. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності

1.       " ПИШАЮСЬ ТИМ ,ЩО Я ЛЮДИНА..."

Пишаюсь тим, що я людина,
Що маю розум, почуття,
Що неповторна і єдина,
І маю право на життя!

Прожити хочу я життя в любові,
Бо це вона нам душі окриляє,
І робить нас людьми, і в кожнім слові
На вірний шлях заблудлі душі направляє.

2.      Учитель. Я впевнена, що ці поетичні рядки Галини Несмашної розкривають природнє й безпосереднє ставлення юного Гуронця до світу, до кохання. Адже у повісті «Простак» Вольтер послідовно розвиває ідею Просвітництва — ідею «природної» людини, і зіставляє її з цивілізованим світом. Як сам автор вирішує конфлікт природної й цивілізованої людини, як висміює з сльозами на очах ту саму «славетну» цивілізацію, прихильником якої він був, чи облагороджує кохання,  чи веде до загибелі, сьогодні про все це ми спробуємо дізнатися на  уроці.

ІІІ. Актуалізація опорних знань
1.      Робота зі схемою

Вольтер і Ж.-Ж.Руссо


Полеміка з приводу теорії про природну людину




«Коли читаєш ваш твір,                                                       20 років                                 «Простак»

 так і хочеться стати на чотири лапи»
                                                                                         Вольтер «Роздуми про науку й мистецтво»

2.      Асоціативна розминка
Слова-асоціації: Канада, розум, медальйон, Англія, Хрещена мати, діамантові сережки, хвороба, монастир, Бастилія, лейтенант, Біблія, хрещення.

Тема Проблематика метафоричного світобачення в оповіданні «Перевтілення». Символічність образного світу твору



Мета: розкрити значення поняття «метафоричне світобачення», визначити особливості індивідуального стилю автора; розкрити роль символів у творі; розвивати логічне мислення та естетичні смаки; виховувати почуття святості родини.
Обладнання: текст твору, схеми, портрет жінки, яблука
Тип уроку: урок-роздум з елементами дискусії.

Хід уроку

І. Організаційний момент;
ІІ. Актуалізація опорних знань
Вч. Всі ви добре знаєте казки «Дикі лебеді», «Сестриця Аленушка і братик Іванко».  У їх основі -  перевтілення. Про перевтілення йде мова і у оповідання «Перевтілення». То чи можна сказати, що цей твір – казка?
-          Для цього пригадаймо особливості казки.
-          А у якому літературному жанрі ще можуть бути перевтілення?
-          Назвіть  особливості міфів
-          То твір Кафки – казка чи міф? (робота з схемою біля дошки)
           Казка                                            Міф

                            «Перевтілення»

Вч. Дійсно, літературознавці вважають «Перевтілення» міфом, бо Кафка нас не повчає, а ніби пояснює, що світ став сумним, похмурим. І людина в ньому просто жалюгідна комаха, яку можна знищити, розтоптати або просто ігнорувати її.  Чи зміниться світ від того, що не стане однієї камахи, а людини? Сумна перспектива розвитку суспільства.
-          А який літературний напрям, стиль вирізняється таким сірими песимізмом, відчайдушністю, абсурдністю буття? (модернізм)
-          Що таке модернізм? Яку роль зіграв у розвитку модернізму сам Кафка?

пʼятниця, 18 грудня 2015 р.

Тема: Е.Хемінгуей – видатний американський письменник. «Старий і море» - повість-притча про людину. Місце Хемінгуея  в американській і всесвітній літературі 


 Мета: - дослідити зв'язок історичних подій з творчістю, життям письменника; - донести сучасникам неоціненний внесок письменника в світове суспільство, в світову літературу; - розвивати інтелектуальні здібності, пам'ять, логічне мислення; - виховувати найкращі людські якості, не порушуючи закони моралі.

Тип заняття: вивчення нового матеріалу.
Форма проведення: заняття дослідження.
Обладнання: фільм, ілюстрації, презентація.

Хід заняття 
І. Організація початку уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1. Слово вчителя. Альбер Камю, Борис Пастернак… Ці імена об’єднанні однією премією. До них ми сьогодні додамо ще одне ім’я – це Ернест Міллер Хемінгуей.
 2. Повідомлення теми та колективне визначення мети уроку Е.Хемінгуей – один із світових письменників ХХ ст., які причетні до перевороту в світовому мистецтві, який ввів зі свого власного життя нові життєві цінності, викликані складністю доби:
• своєрідний стиль;
 • авторське і людське бачення;
 • традиції реалізму.
- Все це дало мені право взяти епіграф до уроку: «Я знаю лише те, що бачив» «Кожна людина народжується для якоїсь справи».
 - Як ви розумієте ці слова?